III Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych

• 18 kwietnia 2018

W dniu 18 kwietnia w Bydgoszczy odbył się Finał III Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych. Organizatorami konkursu byli pracownicy Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych, Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Olimpiada skierowana była do uczniów szkół średnich, których profil nauczania związany jest z żeglugą morską i śródlądową, hydrotechniką oraz melioracjami.

Patronat honorowy nad III Olimpiadą objęli:

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Pan Marek Gróbarczyk

Liga Morska i Rzeczna

Na finał konkursu do Bydgoszczy przybyło 30 uczniów z sześciu szkół o profilu związanym z żeglugą, ale i nie tylko. Uroczyste otwarcie Olimpiady odbyło się w auli Instytutu Geografii przy Placu Kościeleckich 8. Przybyłych gości powitali Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki UKW - prof. dr hab. Zygmunt Babiński oraz Dyrektor Instytutu Geografii UKW – dr hab. Zbigniew Podgórski, prof. nadzw. UKW. Zgromadzeni uczcili minutą ciszy pamięć tragicznie zmarłych uczniów Zespołu Szkół Morskich w Darłowie.

Jury konkursu stanowili: prof. dr. hab. Zygmunt Babiński - przewodniczący (UKW oraz Rada ds. Promocji Żeglugi Śródlądowej przy MGMiŻŚ), Edward Ossowski (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników RP), dr hab. Zbigniew Podgórski (Dyrektor IG UKW), dr Marta Schoeneich (Akademia Morska w Szczecinie) oraz Piotr Mikołajczak, kpt. ż ś. (Imperial Logistics International).

JM Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – prof. dr hab. Jacek Woźny wręczył opiekunom szkół uczestniczących w Olimpiadzie podziękowania za udział.

Po etapie pisemnym, do ścisłego finału - etapu ustnego, awansowało 10 zespołów.  W ich gronie znalazło się: 6 uczniów z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. B. Romanowskiego z Nakła nad Notecią, 3 uczniów z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte z Kędzierzyna-Koźla, 6 uczniów z Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy z Kołobrzegu, 6 uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 z Bydgoszczy, 3 uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 z Gdyni oraz 6 uczniów z Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku.

Po zaciętej bitwie na odpowiedzi, laureatami III Olimpiady zostały zespoły w składzie:

I miejsce - Michał Wanot, Kacper Wtykło, Miłosz Możdżeń z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu,

II miejsce – Jakub Jabłoński, Krzysztof Rychlewski, Kamil Kotek z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle n. Notecią,

III miejsce – Aleksander Kurowski, Robert Karabasz, Marcin Radelczuk z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle n. Notecią.

Zwycięski zespół III Olimpiady zapewnił nagrodę dla najlepszej Szkoły - Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Pozostałymi laureatami ścisłego etapu finałowego zostali:

IV miejsce – Wiktoria Bronka, Mateusz Pietrzak, Artur Grobelny (Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Bydgoszczy),

V miejsce – Marcelina Jaworska, Błażej Bona, Mikołaj Pasturczak (Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Bydgoszczy),

oraz (miejsca VI-X): Filip Grala, Krzysztof Masojć, Bartłomiej Tetfejer (Zespół Szkół Morskich w Gdańsku), Michał Zgrajka, Jakub Godlewski, Jakub Rataj (Zespół Szkół Morskich w Gdańsku), Maciej Zamachowski, Natalia Czerniec, Klaudia Sokołowska (Zespół Szkół Morskich w Kołobrzegu), Damian Świderski, Marta Gołębiewska, Weronika Socha (CKZiU w Gdyni) oraz Wojciech Kalicki, Dominik Łaszkiewicz, Jakub Michalski (Zespół Szkół Morskich w Kołobrzegu).

GRATULUJEMY!

Sponsorami nagród byli:

Celem konkursu było: popularyzowanie wiedzy o śródlądowych drogach wodnych i morzu, żeglarstwie, Marynarce Wojennej, zasłużonych dla kraju Ludzi Morza, polskich rzekach, kanałach, ich znaczeniu gospodarczym i rozwojowym, walorach turystycznych wód powierzchniowych, aspektach ekologicznych i prozdrowotnych turystyki wodnej.

Do zobaczenia za rok na IV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych!

Zapraszamy!

Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego